Zniszczony apartament na wynajem – co robić?

Written by bookinghost on 4 maja 2019

Większość właścicieli mieszkań na wynajem krótkoterminowy mocno przykłada się do tego, aby wyglądało ono doskonale i służyło gościom jak najlepiej. Spędzają oni sporo czasu i wydają krocie, by zaoferować odpowiedni standard apartamentu. Remonty, zakup mebli, tapety, zasłony, często nowy sprzęt elektroniczny czy AGD – wszystko to przecież kosztuje. Co zatem czuje właściciel, który odkrywa zniszczenia w swoim wypielęgnowanym apartamencie? Jak można zabezpieczyć się przed stratami finansowymi wynikającymi z uszkodzeń i zniszczeń spowodowanych przez gości?

Pech to pech – zniszczenia w apartamencie mogą się zdarzyć

Bez względu na to, jak wiele uwagi przykładasz do czystości i delikatnego obchodzenia się z wyposażeniem Twojego apartamentu, musisz przyjąć do wiadomości fakt, że nie każdy podróżny jest równie uważny czy tak samo dba o czystość. Niektóre szkody wynikają zwyczajnie z czyjejś nieuwagi czy pewnej „niezgrabności”- być może komuś stłucze się talerz, rozerwie zasłona przy próbie zasłonięcia okna, ktoś zagapi się i wejdzie na dywan w zabłoconych butach. Nie wspominając o gościach z dziećmi, którym zdarza się wylać sok na kanapę czy odcisnąć brudne łapki na ścianie. Takie rzeczy mogą Cię irytować, ale w gruncie rzeczy nie warto tego typu drobnostkami zaprzątać sobie głowy. Trzeba zwyczajnie przyjąć do wiadomości fakt pewnego rodzaju „zużywania się” wyposażenia i wystroju apartamentu. Warto też pomyśleć, czy zniszczona rzecz była wciąż jeszcze wartościowa – może czerwone wino wylane na stary dywan wcale nie jest takim problemem?

Przykłady „zużywania się” apartamentu:

  • Niewielkie zabrudzenia na ścianach
  • Uszkodzenia starych mebli lub urządzeń
  • Pozostałości po makijażu na ręcznikach lub pościeli
  • Kamień na armaturze
  • Przetarcia na starych meblach wypoczynkowych

Co oznacza „poważna szkoda”?

Bardziej oczywistymi szkodami są takie, które w istotny sposób zmieniają wartość danego przedmiotu czy elementu wyposażenia. Na przykład, jeśli wyleje się lakier do paznokci na jasną sofę lub coś ciężkiego spadnie na podłogę, powodując jej mocne uszkodzenie – dziurę lub duże pęknięcie. Albo co gorsza, gdy goście przywłaszczają sobie sprzęt będący na wyposażeniu.

Obsługa gości, w sytuacji kryzysowej

Dokładna inwentaryzacja

Stwórz szczegółową listę wszystkich przedmiotów znajdujących się w Twoim apartamencie (od lamp, po krzesła, od pościeli po akcesoria łazienkowe), a także opisz stan dywanów, tapicerki, ścian. Do inwentaryzacji dołącz zdjęcia, najlepiej opatrzone datą. Pamiętaj też, aby dokumentację zdjęciową uaktualniać w celu śledzenia postępów “zużywania się” wyposażenia mieszkania.

Sprawdzanie gości

Jeżeli potencjalna rezerwacja przychodzi z serwisu, który umożliwia sprawdzenie profilu gościa, skorzystaj koniecznie z tej opcji. Będziesz mieć na dzień dobry spokojniejszą głowę.

Usuwanie przedmiotów cennych lub o wartości sentymentalnej

Zawsze przypominamy właścicielom mieszkań na wynajem, aby zabrali z nich wszystko, co ma dla nich wartość, czy to sentymentalną, czy materialną. Pamiętajmy o usunięciu z apartamentu wszelkich dokumentów, pamiątek rodzinnych, albumów ze zdjęciami oraz przedmiotów zabytkowych.

Ubezpieczenie nieruchomości

Jeśli chcesz mieć całkowity spokój, najlepiej wykup kompleksowe ubezpieczenie, które pokryje wszelkie straty lub szkody w Twoim apartamencie.

Jeśli chcesz uzyskać pomoc w kwestii radzenia sobie ze szkodami spowodowanymi przez Twoich gości, skontaktuj się z naszym zespołem już dziś. Zrobimy wszystko, aby ułatwić Ci życie