Wynajem krótkoterminowy czy długoterminowy – poznaj wady i zalety
Wielu właścicieli mieszkań na wynajem staje przed trudnym dylematem – jaka forma najmu okaże się dla nich najlepszym rozwiązaniem? Zarówno wariant krótkoterminowy, jak i standardowy wynajem powyżej miesiąca, wiąże się z wieloma wadami i zaletami. Poznaj najważniejsze korzyści obu form wynajmu i zastanów się, która z nich lepiej sprawdzi się w przypadku konkretnej nieruchomości.
Co to jest najem długoterminowy i krótkoterminowy?
Najem długoterminowy wciąż należy do najpopularniejszych form wynajmu w naszym kraju. Dotyczy on wynajmowania mieszkania na okres powyżej jednego miesiąca. Najczęściej jednak umowa z najemcą podpisywana jest na rok. Analogicznie, najem krótkoterminowy dotyczy wynajmowania nieruchomości przez okres krótszy niż jeden miesiąc. W rzeczywistości bardzo często sprowadza się do kilkudniowych pobytów. Warto podkreślić, że najem krótkoterminowy cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem, czego dowodem jest chociażby rosnąca liczba ofert dostępnych online.
Wady i zalety najmu długoterminowego
Główną zaletą najmu długoterminowego jest otrzymywanie regularnych, comiesięcznych wpłat od najemcy. W efekcie dla wielu osób wynajem stanowi dodatkowe źródło dochodu o stałej wysokości. Dodatkowo wariant długoterminowy nie jest problematyczny, jeśli chodzi o konieczność angażowania się w pojawiające się problemy – usterki pojawiają się sporadycznie, a lokatorzy zwykle przywiązują się do mieszkania i dbają o to, aby utrzymać je w należytym stanie. Oczywiście najemca może okazać się nieuczciwy – niestety, w przypadku najmu długoterminowego pozbycie się kłopotliwego lokatora nierzadko wiąże się z koniecznością przeprowadzenia czasochłonnego procesu eksmisji.
Wynajem krótkoterminowy – główne korzyści i wady
Krótkoterminowa forma najmu bardziej angażuje czasowo, co stanowi główny minus takiego rozwiązania. Osoba wynajmująca musi każdorazowo przygotowywać nieruchomość dla nowych lokatorów. Konieczne jest również zapewnienie dostępu do naczyń, pościeli, ręczników i sztućców – podstawowe umeblowanie nie wystarczy w przypadku najmu krótkoterminowego. Należy także liczyć się z częstymi naprawami, co jest związane z dużą rotacją najemców. Taka forma najmu ma jednak wiele korzyści, przede wszystkim finansowych. Można liczyć na znacznie wyższe zyski niż w przypadku opcji długoterminowej – stawki są większe nawet o ponad 30%. W przypadku nieuczciwych lokatorów nie trzeba mierzyć się z kosztownym procesem eksmisji – w tym zakresie najem krótkoterminowy odznacza się mniejszym ryzykiem co w połączeniu z odpowiednim operatorem może okazać się bezproblemową formą wynajmu swojej nieruchomości.
Podsumowanie
Chociaż najem krótkoterminowy nie jest stabilny finansowo, w efekcie pozwala na uzyskanie znacznie większych zysków niż wariant długoterminowy. Decydując się na tę opcję, musisz jednak dysponować większą ilością czasu, co wiąże się z koniecznością ciągłego obsługiwania nowych najemców. Dlatego też zachęcamy do skorzystania z naszego wsparcia – możesz powierzyć nam zarządzanie obsługą gości oraz przygotowanie mieszkania dla potencjalnych lokatorów. Sprawdź naszą aktualną ofertę i zdecyduj się na współpracę!