Wynajem krótkoterminowy czy długoterminowy? Co się bardziej opłaca?
Kto z nas nie marzy o tym, aby zostać rentierem? Z zalecaną odpowiednią dozą ostrożności i zdrowego rozsądku można przyjąć, że posiadanie nieruchomości na wynajem ustawia nas na bardzo dobrej pozycji, aby to marzenie, czy też raczej cel, osiągnąć. Ale na jaką formę wynajmu mieszkania ostatecznie się zdecydować? Wynajem krótkoterminowy czy długoterminowy? Przeanalizujmy to!
Wynajem długoterminowy apartamentu
Ta forma wynajmu ma z całą pewnością całą rzeszę zwolenników. Komfort, jaki zapewnia umowa podpisana na co najmniej 6 miesięcy, a częściej na rok lub dłużej, przemawia do bardzo wielu właścicieli apartamentów. Stała kwota zasilająca regularnie co miesiąc konto wynajmującego pozwala bezpiecznie planować budżet.
Przy tej formie umowy standardowym warunkiem jest wpłacenie depozytu, który również sprzyja poczuciu bezpieczeństwa, minimalizując ryzyko nieprzewidzianych kosztów napraw i remontów. Decydując się na tę formę wynajmu najczęściej nie musimy też zaprzątać sobie głowy szczegółowym wyposażeniem mieszkania na przykład w drobny sprzęt AGD, gdyż nasi klienci na ogół wprowadzają się z własnym dobytkiem.
Taki wynajem pozwala także właścicielowi apartamentu zdecydować z jakim typem klienta podpisze umowę. Możliwość zastrzeżenia, że gospodarz preferuje jako najemcę rodzinę z dziećmi nad grupą studentów to kolejny argument dla osób ceniących sobie komfort i spokój.
Z oczywistych względów przy tej opcji wynajmu odchodzą także wszelkie aspekty logistyczne, jak konieczność częstego przekazywania kluczy i odbioru mieszkania, sprzątanie, zaopatrzenie mieszkania w podstawowe kosmetyki i chemię gospodarczą czy jakiekolwiek inne usługi oferowane przez właścicieli nieruchomości na wynajem krótkoterminowy.
Wynajem długoterminowy – podsumowanie:
- Z najemcą podpisywana jest umowa najmu na pół roku lub dłużej
- Standardowo pobierana jest zwrotna kaucja
- Najczęściej umowa nie obejmuje kosztów utrzymania nieruchomości
- Obowiązek regulowania opłat za media leży po stronie najemcy – często same umowy są przepisywane na najemcę
- Brak konieczności zapewnienia pełnego umeblowania i wyposażenia
- Możliwość doboru określonego typu klientów
- Brak obsługi bieżącej obsługi najemców
- Odporność na sezonowość
- Nie ma konieczności stałego monitorowania rynku, elastycznego zarządzania polityką cenową apartamentu, czy obserwacji trendów rynkowych
Wynajem krótkoterminowy apartamentu
Na taki rodzaj wynajmu decydują się najczęściej osoby, których nie przeraża wizja obsługi klientów i szeroko pojętego zarządzania nieruchomością. Eksperci twierdzą, że na wynajmie krótkookresowym można zarobić więcej, ale jest to obarczone większą liczbą obowiązków i nieporównywalnie większym zaangażowaniem po stronie właściciela.
Decydując się na przyjmowanie gości na krótkie pobyty jesteśmy zobligowani do pewnej elastyczności i sporej dyspozycyjności. Przekazywanie kluczy, sprzątanie po gościach, zabezpieczenie podstawowych kosmetyków czy chemii gospodarczej, umeblowanie mieszkania oraz wyposażenie go w podstawowe sprzęty AGD to nasz obowiązek. Wynajmujący, którzy oferują więcej niż jedną nieruchomość nierzadko decydują się na przekazanie tych obowiązków stronie trzeciej.
Nie jest przyjęte podpisywanie umowy z gośćmi wynajmującymi apartament na kilka dni, nie pobiera się też depozytu. Oznacza to, że ewentualne straty, typu zniszczenia czy kradzieże, pokrywane są z należności za wynajem. Doświadczeni gracze kalkulują, że około 10%-15% przychodu należy przeznaczyć na pokrycie tych wydatków. Dostępne są też różne formy ubezpieczeń na wypadek nieprzewidzianych wypadków – wówczas tę kwotę należy wkalkulować w koszty utrzymania nieruchomości.
Na taką formę biznesu duży wpływ ma sezonowość, choć w zależności od lokalizacji, typu nieruchomości i zaradności właściciela można zręcznie lawirować od klienta wakacyjnego do klienta biznesowego, pokrywając tym samym obłożenie większości okresów w roku. Warto wspomnieć, że szczyt sezonu dla klientów biznesowych to miesiące wczesnowiosenne oraz na jesieni – wrzesień i październik.
Wynajem krótkookresowy, czy też w tym kontekście wynajem wakacyjny, przychodzi z odpowiedzią na problemy właścicieli mieszkań wynajmowanych przez większość roku przez studentów, a mianowicie co zrobić z takim mieszkaniem latem. Lipiec, sierpień i wrzesień to przecież szczyt wyjazdów wakacyjnych, a opuszczone w tym czasie przez studentów mieszkania można zapełnić turystami.
Co więcej, na wynajem krótkoterminowy i wakacyjny można zdecydować się także wystawiając swoją nieruchomość na sprzedaż. Okres poszukiwania klienta na kupno można zagospodarować przygotowując swój apartament dla klienta biznesowego czy turysty i czerpać zyski z wynajmu, nie wiążąc się z nikim długotrwałą umową.
Aby efektywnie zarządzać polityką cenową apartamentu należy stale obserwować rynek, konkurencję, trendy i aktualności. Najlepiej, zwłaszcza jeśli wynajmujący nie jest doświadczony w tej materii, zlecić to ekspertom, jak na przykład Booking More, dysponującym narzędziami i rozwiązaniami pozwalającymi optymalizować strategię cenową nieruchomości. Już samo zarządzanie dostępnością obiektu może okazać się dla wynajmującego poważnym wyzwaniem – korzystanie w tym celu z gotowych rozwiązań pozwala uniknąć wielu problemów i stresu.
Wynajem krótkoterminowy – podsumowanie:
- Umowa najmu i kaucja rzadko stosowane
- Konieczność skrupulatnego zarządzania dostępnością
- Pobyty gości od kilku nocy czy tygodni po nawet jedną dobę
- Konieczność pełnego umeblowania i wyposażenia wnętrz
- Zapewnienie obsługi apartamentu: przekazywanie kluczy, sprzątanie
- Trudność przewidzenia kosztów związanych z ewentualnymi stratami
- Sezonowość
- Kilkukrotnie wyższe zyski niż w przypadku wynajmu długoterminowego
Bez wątpienia każda z form zarządzania nieruchomością, czy to wynajem długookresowy, czy wynajem wakacyjny, posiada swoje zalety i wady. Z pewnością, aby podjąć właściwą decyzję względem posiadanej nieruchomości, właściciele apartamentów muszą na początek odpowiedzieć sobie na pytanie na czym bardziej im zależy – na stabilności czy na maksymalizacji zysków.
Trzeba też podkreślić kolejną zasadniczą różnicę – wynajem krótkookresowy ma znacznie więcej wspólnego z prowadzeniem biznesu. Mamy tu bowiem stale do czynienia z takimi kwestiami jak kompleksowe świadczenie usług, zarządzanie polityką cenową apartamentu, marketingiem. Na szczęście odpowiedzią na te potrzeby służą firmy takie jak Booking More, które pozwalają zoptymalizować i zautomatyzować pewne procesy, tak by uczynić biznes jak najbardziej dochodowym.