Więcej rezerwacji w Twoim apartamencie

Written by Marta Pogorzelska-Gałach on 27 czerwca 2018

Każdy, kto posiada apartament lub dom na wynajem stara się robić jak najlepszą robotę. Wszyscy właściciele apartamentów chcą dotrzeć do takiej liczby potencjalnych klientów, która zapewni spokojne prowadzenie interesu. Ale jak sprawić, aby wyróżnić się na tle konkurencji i zyskać więcej rezerwacji? W ostatecznym rozrachunku zadecydują o tym małe rzeczy.

Prezent powitalny

Przenieśmy swoje dotychczasowe doświadczenia z hoteli i przypomnijmy sobie o tych drobnostkach, które tak nas ucieszyły po przekroczeniu drzwi pokoju. Czekoladki lub słone przekąski, może butelka wina na powitanie? Właściciel apartamentu może też zaoferować coś, co jest charakterystycznym przysmakiem regionu, jak oscypki w górach czy rogale świętomarcińskie w Poznaniu. Jeśli jest upał – warto przygotować w zamrażalce lód, a w lodówce umieścić butelkę wody. Jeśli mróz – przygotować zestaw aromatycznych i rozgrzewających herbat. Jeśli zależy nam na tym, aby nasz klient poczuł się jak w gościach, można pokusić się o przygotowanie lub kupno ciasta – taki poczęstunek na dzień dobry od razu wywoła uśmiech na twarzy. Bardzo miłym akcentem jest też zostawienie miłego listu powitalnego i wstawienie do wazonu bukietu kwiatów. Zachwyt gwarantowany!

Przygotowani na wszystko

W każdym domu wszyscy domownicy wiedzą gdzie znajduje się dodatkowy koc, latarka czy apteczka. Jeśli chcemy, by gość czuł się u nas komfortowo i zechciał nas polecić znajomym, co z kolei przełoży się na więcej rezerwacji, zabezpieczmy go na nieprzewidziane okoliczności. W widocznym miejscu wywieśmy informację, gdzie znaleźć można apteczkę z podstawowymi lekami, środkami dezynfekującymi i zestawem do opatrunku.

W łazience można zostawić gościom najprostsze szczoteczki do zębów, małą pastę i podpaski.

Miły zwyczaj również podpatrzony w hotelu, to zapewnienie dodatkowych poduszek i koców.

Na nieprzewidziane sytuacje związane z awarią prądu warto też zapewnić w mieszkaniu na wynajem zapałki i latarkę ze sprawnymi bateriami.

Jeśli w wynajmowanej nieruchomości jest ogród z miejscem do grillowania, koniecznie zostawmy gościom rozpałkę i węgiel.

Nie ma miejsca na nudę

Zła pogoda może zepsuć nawet najlepiej zaplanowane wakacje. Niesprzyjające warunki mogą zatruć pobyt w każdym miejscu, więc postarajmy się osłodzić naszym gościom ich zepsuty urlop i sprawmy, by mieli co robić nawet, gdy ulewa zatrzyma ich w domu. Kartki i kredki do rysowania dla dzieci, książki dla miłośników czytania (w tym przewodniki po naszym mieście, bo może słońce powróci!), a nawet gry planszowe czy karty – to wszystko sprawi, że chociaż trochę poprawimy gościom nastrój. Ich znudzenie i niezadowolenie może przełożyć się na opinię o naszym apartamencie, a tego zdecydowanie byśmy nie chcieli! Zadowolenie klienta z całą pewności przełoży się na więcej rezerwacji.

Charakterystyczny design i wystrój wnętrz

Jeszcze na etapie urządzania właściciel apartamentu powinien pomyśleć co by chciał, aby jego mieszkanie na wynajem o nim mówiło. Czy warto kupić nudne meble, takie jak widywane są nierzadko w sieciowych hotelach? A może warto włożyć w wystrój wnętrza cząstkę siebie i urządzić je w charakterystyczny, zapadający w pamięć sposób? Czasem wystarczą jedynie ciekawe dekoracje, typu obrazy czy zdjęcia na ścianach, zwłaszcza jeśli są konsekwentnie i umiejętne zastosowane, na przykład odwołują się do historii czy zabytków naszego miasta. A może pokusić się o zaplanowanie całego apartamentu wedle konkretnym motywu przewodniego, np. ulubionego filmu? Wszystko to, co nasz gość uzna za charakterystyczne i godne zapamiętania sprawi, że będzie skłonny polecić dalej nasz apartament.

Bądź eko!

Decydując się na zastosowanie w mieszkaniu rozwiązań przyjaznych środowisku sprawisz, że Twój gość będzie postrzegał Cię jako osobę odpowiedzialną i świadomą. Zapewnij możliwość segregacji śmieci, wymień żarówki na ledy, zrezygnuj z plastikowych naczyń jednorazowych i słomek, a jeśli oferujesz kosmetyki, upewnij się, że są eco-friendly. Mieszkanie na wynajem krótkookresowy również może być eko!

Zostań zdalnym przewodnikiem po okolicy

Oczywiście wszystkie detale dotyczące dotarcia do nieruchomości są niezbędne. Ale dobrym pomysłem jest także zostawienie gościom mapki z naniesionymi najpotrzebniejszymi informacjami, takimi jak to, gdzie kupić świeże pieczywo, gdzie znajduje się najbliższa apteka czy bankomat, jaka restauracja w okolicy oferuje najlepsze jedzenie i jak dotrzeć do sklepu całodobowego. Warto też zostawić informację o komunikacji miejskiej – najbliższym przystanku i opłatach. Właściciel apartamentu, który dba o swych gości przez cały pobyt, nie musi martwić się o więcej rezerwacji. Goście wrócą na pewno!

Odpowiadaj na opinie gości

Pobyt w Twoim apartamencie bardzo często zostanie oceniony online. Staraj się, aby żadna z opinii gości nie pozostała bez Twojej odpowiedzi. Podziękuj za te pozytywne, obiecaj poprawę i przeproś za to, co zarzucono Ci w negatywnych. Zawsze odnoś się jak najzwięźlej i jak najkrócej jedynie do stawianego w opinii zarzutu, wycieczki poza główny temat są niepotrzebne i nieprofesjonalne. Nigdy nie daj się sprowokować i nawet na te mniej eleganckie komentarze odpowiadaj kulturalnie. Pamiętaj, że odpowiedź przeczyta nie tylko gość, z którym masz akurat na pieńku, ale i cała masa Twoich potencjalnych klientów. Jeśli do jakiejś opinii podchodzisz wyjątkowo emocjonalnie, poproś o pomoc kogoś, na kim negatywna opinia nie wywarła tak silnego wrażenia, jak na Tobie.

Odpowiadanie na opinie sprawia, że w oczach potencjalnych klientów uchodzisz za gospodarza przejętego satysfakcją gości i dbającego o ich zadowolenie w każdym calu. To się zwyczajnie opłaca.

W oceanie konkurencji łatwo utonąć. Spraw, aby Twój potencjalny klient mógł dowiedzieć się o Twoim apartamencie czegoś, czego nie oferuje ktoś inny. Jednocześnie pamiętaj, że żadne z powyższych zaleceń nie zapewni Ci więcej rezerwacji, jeśli nie wyeksponujesz swych mocnych, unikalnych stron w dobrym opisie. Wszyscy przecież znudzeni jesteśmy już nudnymi i nijakimi przekazami. Napisz o swoim obiekcie tak, jakbyś opowiadał o nim najlepszemu przyjacielowi!