Twój apartament w social media

Written by Marta Pogorzelska-Gałach on 27 czerwca 2018

Jeszcze parę lat temu mówiło się, że jak nie ma cię w Google, to w ogóle cię nie ma. To stwierdzenie jest wciąż aktualne, ale dziś należy dodać jeszcze Facebooka – jak cię tam nie ma, to nie istniejesz.

A czy Twój apartament jest w social media?

Fan page stworzony i co dalej?

Najczęstszy błąd wynika najprawdopodobniej z niezrozumienia idei social media. Fan page to nie jest ekwiwalent strony internetowej lat 90-tych, na którą ładowało się parę zdjęć z ogólnym opisem i dane teleadresowe, a potem zapominało. Fan page na Facebooku lub konto na Instagramie muszą żyć, muszą być regularnie zasilane nowymi treściami. Najlepiej angażującymi, ale do tego przejdziemy w dalszej części artykułu. Koncepcja na apartament w social media to owszem wyzwanie. Idealnie, aby od samego początku mieć pomysł na te treści, zwane przez marketerów strategią social media. Gotowego przepisu na tę strategię nie podamy, bo to zależy od wielu czynników, jak na przykład charakteru naszego obiektu, to czy jesteśmy nastawieni na gościa turystycznego, czy biznesowego, czy targetujemy się na rodziny z dziećmi, czy skłonni jesteśmy przyjmować gości ze zwierzętami, a nawet od tego, w jakiej destynacji znajduje się nasza nieruchomość. Krótko mówiąc, nasz pomysł na apartament musi mieć jasne odzwierciedlenie w przekazie, który formułować będziemy w mediach społecznościowych.

Eksperci nie podają też idealnej częstotliwości czy najlepszej pory. W dzisiejszych czasach algorytm Facebooka decydujący o zasięgu postów nie jest zbyt łaskawy i prawda jest taka, że aby być widocznym, trzeba płacić. Jednak system reklamowy Facebooka jest bardzo elastyczny i dopuszcza stosowanie nawet symbolicznych budżetów reklamowych, a obsługa interfejsu jest na tyle intuicyjna, że przynajmniej na początku nie wymaga angażowania profesjonalnej agencji.

Tworząc posty warto pamiętać kto przegląda Facebooka i w jakich okolicznościach. Nawet jeśli nasz apartament na wynajem nakierowany jest na klienta biznesowego i zależy nam na eksponowaniu zalet szczególnie interesujących dla podróżujących służbowo, to wciąż nasz post przeczyta bardziej lub mniej przeciętny Kowalski, a nie korpo cyborg. W social media mówmy do naszych klientów tak, jakbyśmy chcieli, aby do nas mówiono. Zbyt napuszony język rodem z korporacyjnych ulotek nie przejdzie. Na Facebooka zagląda się głównie w poszukiwaniu rozrywki, nie reklamy.

Jeśli jesteś prywatnie aktywny na Facebooku czy Instagramie, dla swojego apartamentu na wynajem załóż osobne konto. Niekoniecznie chcesz, aby zdjęcia prywatnych uroczystości, uśmiechnięte buźki dzieci czy też anegdoty z prywatnego życia wymieszały się z treściami odnoszącymi się do promocji Twojego mieszkania na wynajem, a co za tym idzie trafiały do przypadkowych osób. Poza tym te przypadkowe osoby zupełnie nie interesuje, co jadłeś wczoraj na kolację we dwoje…

Podsumowanie:

 • Nie komunikuj się z prywatnego konta – załóż fan page
 • Regularnie zasilaj treściami konto w social media
 • Znajdź pomysł na komunikację i konsekwentnie się go trzymaj
 • Zainwestuj w posty sponsorowane
 • Mów prostym, szczerym i serdecznym językiem

Ale o czym w ogóle pisać?

Skup się na tym, żeby każdy post czy zdjęcie opowiadały jakąś mikro historię. Jeśli wstawiasz fotkę z łazienki, opowiedz o tym, że Twoi goście apartamentu mogą liczyć na dobrej jakości kosmetyki, a spędzone w wannie chwile z kieliszkiem szampana w ręce będą najlepszym ukoronowaniem długiego dnia. Pamiętaj też, że jakość zdjęć ma ogromne znaczenie. Jeśli zdjęcia, którymi dysponujesz wykonałeś w pośpiechu kiepskiej jakości aparatem – daruj sobie i powróć do tematu, gdy zainwestujesz w piękne foty. Potencjalni goście apartamentu mogą pomyśleć, że równie kiepskiej jakości są usługi, które oferujesz.

Warto pisać więcej niż o samym apartamencie. Nie możesz przecież zanudzić swoich odbiorców tysiącem zdjęć nowych kafelków w kuchni. Pisz o powodach, dla których potencjalni gości chcieliby przyjechać do Twojego miasta. Festiwal muzyczny? Noc muzeów? Modne miejsca? Zainspiruj do podróży! Odnoś się też do zmieniających się pór roku i sezonów. Może z okien Twojego apartamentu na wynajem roztacza się bajeczny widok parku, który w październiku mieni się wszystkimi barwami jesieni? A może okna wychodzą na lodowisko, które każdej zimy rozstawiane jest nieopodal? Mów o doświadczeniach, nie tylko o produkcie. Opowieść o apartamencie na wynajem w social media ma być możliwie jak najbardziej bogata i różnorodna.

Podsumowanie:

 • Opowiadaj ciekawe mini historie
 • Zainwestuj w piękne zdjęcia dobrej jakości
 • Pisz nie tylko o swoim apartamencie, ale i o okolicy
 • Śledź bieżące wydarzenia i pisz o nich
 • Podawaj powody do podróży

Wejdź w interakcję

Zachęcaj swoich klientów, aby oceniali apartament w social media. Przede wszystkim obiekt oceniany, to obiekt odwiedzany, przyjmujący gości, a nie nowe miejsce uczące się dopiero biznesu. Dziękuj za opinie i odpowiadaj grzecznie na te negatywne. To sprawi, że będziesz odbierany jako właściciel apartamentu szczerze przejmujący się swoimi gośćmi.

Proś klientów o tagowanie nazwy Twojego apartamentu na wynajem i o zameldowania. Możesz o tym wspomnieć w liście powitalnym lub w samym opisie nieruchomości. To poszerzy grono osób wiedzących o Twoim apartamencie o znajomych dotychczasowych gości. Jeśli dodatkowo zamieszczą oni entuzjastyczne wypowiedzi na temat swojego pobytu, to już wygrałeś.

Zadawaj pytania, zapraszaj do komentowania, a nawet delikatnie prowokuj wypowiedziami. Krótko mówiąc, angażuj! Na przykład – pomyśl o najbardziej popularnej atrakcji turystycznej w Twojej okolicy i postaw w poście przekorną tezę, że zupełnie nie warto jej odwiedzić. Pamiętaj zamieścić przy tym jak najpiękniejsze zdjęcie opisywanego miejsca 😉 Ciekawe, co powiedzą turyści na taką „zaczepkę”…

Ważną rzeczą, o której należy pamiętać chcąc dotrzeć we właściwym czasie i do właściwych osób jest zamieszczanie hashtagów z nazwą miejscowości lub atrakcyjnego wydarzenia mającego się dziać w Twojej okolicy. Wyobraźmy sobie osobę planującą podróż do Twojego miasta – można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że będzie ona szukać inspiracji do zwiedzania okolicy śledząc posty zawierające kluczowe hashtagi. Jeśli natknie się wówczas na Twój post, to właśnie dotarłeś do nowego potencjalnego klienta.

Podsumowanie:

 • Proś o recenzję w social media
 • Zachęcaj do tagowania nazwy Twojego obiektu i do zameldowań
 • Prowokuj do komentowania postów zadając pytania, opowiadając anegdoty
 • Zamieszczaj hashtagi z nazwą swojej miejscowości, atrakcji turystycznej czy ciekawego wydarzenia

Media społecznościowe są przede wszystkim dla ludzi. Nie dla marketerów. Postaraj się więc, sugerując się własnymi doświadczeniami i potrzebami, zaplanować komunikację apartamentu w social media tak, byś był wiarygodny, inspirujący i obecny.

I nie bój się social media. Niewielkim kosztem mogą zrobić Ci bardzo wiele dobrego!