Pobyt zwierząt w apartamencie wakacyjnym

Written by Marta Pogorzelska-Gałach on 29 czerwca 2018

Decyzja o zgodzie na pobyt zwierząt w apartamencie wakacyjnym otwiera drzwi do nowej, licznej grupy klientów. W dzisiejszych czasach podróżowanie z psem, nierzadko też z kotem, jest coraz bardziej popularne, a właściciele nieruchomości na wynajem wakacyjny obawiają się konsekwencji pobytu zwierzaka. Co to oznacza? Że możemy wyprzedzić naszych konkurentów decydując się na coś, czego oni nie oferują.

Wyznacz rozsądne i zrozumiałe granice

Zgoda na pobyt zwierząt w apartamencie wakacyjnym nie oznacza wcale, że godzimy się absolutnie na wszystko, na co tylko mają ochotę czworonożni goście. W regulaminie nieruchomości, ale także w liście powitalnym możemy zaznaczyć, że psy nie mają wstępu do sypialni, jeśli uznamy, że wprowadzenie takiej zasady jest uzasadnione. Warto wówczas wyposażyć mieszkanie wakacyjne w specjalne bramki ograniczające dostęp zwierząt do zastrzeżonych miejsc. To samo tyczy się podwórka i ogrodu, w przypadku domów otoczonych własnym terenem. Zabezpieczmy psom miejsce, gdzie będą mogły przebywać bez szkody dla zieleni czy ryzyka ucieczki.

Odpowiednio zabezpiecz mieszkanie

Łatwo ścieralna i plamoodporna farba na ścianach to zawsze dobry pomysł, ale najbardziej będziesz sobie wdzięczny za tak przemyślany wybór właśnie przy czworonożnych gościach.

Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w specjalne pokrycia mebli tapicerowanych, które zakładać będziesz na czas pobytu gośćmi z pupilami. Zabezpieczy to kosztowne kanapy czy fotele zarówno przed brudem i sierścią, ale też gryzieniem czy drapaniem.

Usuń z zasięgu wszystkie przedmioty dekoracyjne, które mogą znaleźć się w centrum zainteresowania ciekawskiego psiaka czy psotnego kota. W zamian zapewnij psie lub kocie zabawki. Odwrócisz tym samym ich uwagę od smakowicie wyglądających drewnianych nóg stołu czy powiewających na wietrze zasłon.

Jeśli trzymasz w swoim apartamencie na wynajem rośliny doniczkowe, upewnij się, że żadna z nich nie jest trująca lub szkodliwa dla podopiecznych Twoich gości.

Jeżeli Twoja nieruchomość na wynajem wakacyjny posiada balkon, zabezpiecz go tak, by podekscytowany pies lub kot nie miał szansy wyskoczyć za przelatującym ptakiem. Bardzo dobrym pomysłem są też specjalne kratki zabezpieczające do okien uchylnych. Zdarza się bowiem, że ciekawski zwierzak wsadzi w uchylone okno głowę, a to może skończyć się dla niego tragicznie.

Natura wzywa

W przypadku kotów – zapewnij kuwetę i żwir, a prawie na pewno problemu z kocimi odchodami nie będzie. Z psami jest oczywiście jeszcze prościej, bo jedyne, o czym powinieneś pamiętać to papierowe worki na psie odchody i jednorazowe rękawiczki. Możesz także poinformować swojego gościa o najbliższym parku czy skwerze idealnym na spacer z psem.

Jeśli zaś Twoje mieszkanie na wynajem wakacyjny posiada ogród i jesteś gotów udostępnić go w przypadku nagłej potrzeby, wyznacz dokładnie miejsce, w którym psiak będzie mógł załatwić swoją sprawę i zaznacz, że oczekujesz uprzątnięcia nieczystości.  

Psie i kocie smakołyki

Przemiłym gestem, który doceni każdy gość podróżujący ze swoim pupilem jest zaoferowanie przysmaków dla zwierząt. Mało kto jedzie na urlop z worem suchej karmy czy uwielbianymi przez psy suszonymi uszami wieprzowymi. Zadowolony Pikuś to zadowolona pańcia, która z całą pewnością co najmniej poleci Twoje wakacyjne mieszkanie przyjaciołom, a najprawdopodobniej wróci do Ciebie przy kolejnej okazji.

Bądź przygotowany na wszystko

Gościom z czworonożnym towarzystwem powinieneś zapewnić w mieszkaniu wakacyjnym nieco więcej i być może nieco inne środki czystości. Większość właścicieli psów czy kotów ma nawyk sprzątania po nich od razu, więc zagwarantuj, że i na urlopie będą mogli stosować się do tej zasady, z korzyścią dla Twojego apartamentu.

Ponadto warto w przypadku tej grupy gości zastanowić się nad wprowadzeniem poza opłatą za pobyt zwierzęcia niewielkiej kaucji, która ewentualnie pokryje wyrządzone szkody. Odpowiedzialni właściciele zrozumieją z pewnością taki środek ostrożności.

Decydując się na udostępnienie swojego mieszkania na wynajem krótkoterminowy gościom ze zwierzętami opowiedz sobie przede wszystkim na pytanie czy jesteś na to gotów i czy ewentualne konsekwencje nie przewyższą korzyści płynących z otwarcia się na tę grupę klientów. Jeśli prywatnie nie jesteś fanem zwierzaka w domu, nie ma co działać wbrew sobie ryzykując zaistnieniem nieprzyjemnych, konfliktowych sytuacji z Twoimi gośćmi.

Jeśli jednak jesteś na „tak”, to nie zapomnij wyeksponować odpowiednio tej informacji w opisie Twojego apartamentu wakacyjnego. Wygrasz z pewnością lojalnych klientów.