Jak przygotować mieszkanie na wynajem krótkoterminowy?

Written by Marta Pogorzelska-Gałach on 29 czerwca 2018

Decyzja o przeznaczeniu swojej nieruchomości na wynajem krótkoterminowy wymaga, aby właściciel apartamentu przemyślał szeroki wachlarz tematów. Z racji na zasadnicze różnice między tą formą wynajmu a wynajmem długookresowym, o apartamencie dla gości spędzających w nim wakacje czy delegację służbową należy myśleć poniekąd jak o usłudze hotelowej. A co za tym idzie w znacznie bardziej kompleksowy sposób.

Mieszkanie dla turystów, apartament dla klienta biznesowego

Projektując wnętrze – wyposażenie i wystrój apartamentu na wynajem krótkoterminowy – powinniśmy być bardzo uważni. Przygotowując się na goszczenie bardzo różnych klientów należy na etapie planowania wnętrza uwzględnić uniwersalność jako podstawową i naczelną zasadę. W sezonie wakacyjnym podejmujemy rodziny z dziećmi czy zakochane pary, w sezonie biznesowym – podróżujących klientów korporacyjnych. Nie możemy zatem z mieszkania urządzić ani placu zabaw, ani biura. Uniwersalność to podstawa działania.

Dobrze jest też jednak uniknąć wystroju typowego dla hoteli, czyli nijakich mebli bez charakteru czy nudnych elementów dekoracyjnych. Część klientów właśnie dlatego decyduje się na wynajem apartamentu, aby uniknąć tego zunifikowanego doświadczenia, jakim jest pobyt w sieciowym hotelu.  

Warto też inspirować się zasadami znanymi z home stagingu. Zaprojektowanie pomieszczeń tak, aby wydały się jak najjaśniejsze i jak najbardziej przestrzenne to podstawa. Jasne, neutralne kolory sprawdzają się zawsze, chociażby ze względu na swoje kojące właściwości. Dobrze odbierane są wnętrza, które nie są przeładowane detalami i zagracone. W home stagingu podkreśla się też to, aby klient nie musiał obcować z przedmiotami personalizującymi mieszkanie, dlatego zdecydowanie odradza się umieszczania w apartamencie własnych zdjęć, pamiątek czy ubrań.   

Zadbaj szczególnie o kuchnię i łazienkę

Z oczywistych względów to właśnie te dwa miejsca zaważą o ostatecznej ocenie czystości apartamentu na wynajem krótkoterminowy. Ich jasny i schludny wygląd jest kluczowy dla ogólnego wrażenia o całym mieszkaniu. I tutaj także sprawdzą się jasne kolory przywołujące na myśl skojarzenia ze świeżością i czystością.

Dodatkowo to wyposażenie tych dwóch pomieszczeń powie klientowi najwięcej o stopniu, w jakim gospodarz o niego dba. Braki w podstawowych kosmetykach, produktach sanitarnych czy chemii gospodarczej zostaną z pewnością odnotowane w pamięci i wpłyną na końcową ocenę. Z drugiej strony – zapewnienie więcej niż niezbędnego minimum będzie miłą niespodzianką – warto więc zaoferować także apteczkę z podstawowymi środkami opatrunkowymi, patyczki do uszu czy waciki, a nawet prezerwatywy i środki higieny dla kobiet.

W kuchni zaś – poza wspomnianym płynem do mycia naczyń i zmywakiem, ale także kawą i herbatą, solą, cukrem i podstawowymi przyprawami – można dodatkowo zadbać o jak najlepsze pierwsze wrażenie zapewniając drobne przekąski czy wino.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Nawet najmilej wyglądające wnętrza nie zrekompensują uchybień stwarzających jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Wyrwane ze ściany gniazdka, wiszące na jednym zawiasie drzwiczki od szafki czy niedomykające się drzwi balkonowe to ogromne ryzyko, nie tylko dla dzieci. Żadne usterki nie powinny zostać zbagatelizowane.

Dodatkowo koniecznie należy pamiętać o umieszczeniu w łatwo dostępnym miejscu gaśnicy, latarki i apteczki z materiałami do opatrunku i środkami odkażającymi. Nie zaleca się natomiast umieszczania w niej leków z racji na ewentualne konsekwencje zażycia przez osoby, które z racji na nieznajomość języka nie mogą zapoznać się z treścią ulotki czy też po prostu przez dzieci.

Warto też zainwestować w czujniki dymu.  

Regulamin apartamentu na wynajem krótkoterminowy i inne ważne informacje

Dla zapewnienia jak najmniej kłopotliwej relacji wynajmujący-najemca dobrze jest zapoznać gościa z regulaminem apartamentu. Należy zawrzeć w nim wszystkie niezbędne informacje dotyczące zachowania zasad bezpieczeństwa (instrukcje używania poszczególnych sprzętów, drogi ewakuacji, umiejscowienie gaśnicy i apteczki), a także dobrych stosunków z sąsiadami (dane dotyczące godzin ciszy nocnej, zasad dotyczących przebywania w mieszkaniu zwierząt, instrukcja dotycząca korzystania z domofonu czy innych systemów kontroli dostępu do nieruchomości).

Przydatnym rozwiązaniem są także czytelne infografiki, które dotyczyć mogą najważniejszych instrukcji bezpieczeństwa, ale też informacji odnośnie segregacji śmieci czy dobrosąsiedzkich relacji.

Kolejną ważną informacją, którą powinniśmy zapewnić, to spis najważniejszych numerów telefonicznych, na czele z własnym oczywiście, a w razie niemożności skontaktowania się z nami, także do kogoś, kto może nas zastąpić w sytuacji awaryjnej. Do tego oczywiście należy dołączyć numer alarmowy na pogotowie, straż pożarną czy policję. Miłym akcentem będzie także wpisanie numeru do polecanej restauracji z daniami na wynos.

Dla każdego coś miłego

Wiadomo, że w morzu podobnych usług i produktów, o ostatecznej satysfakcji klienta decydują małe rzeczy. Warto więc skusić się, by stosunkowo małym kosztem sprawić drobne przyjemności naszym gościom. Wspomniane wyżej przekąski i butelka wina, lokalny przysmak czy czekoladki to naprawdę niewielka cena za zadowolenie gościa.

W razie niepogody świetnie sprawdzają się zapewnione w apartamencie wakacyjnym gry planszowe czy książki, zabawki, blok i kredki dla dzieciaków. Jeśli nasz gość nie będzie nudził się nawet podczas deszczu, to jego ogólne wrażenie i skłonność do polecenia znajomym poszybują w górę.

List powitalny

Niezwykle miłym gestem jest napisane listu powitalnego. Parę ciepłych słów od gospodarza, krótkie informacje o najbardziej godnych polecenia miejscach w okolicy z pewnością wywołają uśmiech gości. Jeśli dodatkowo mamy do czynienia z powracającym gościem, tym bardziej ten list może być spersonalizowany i sprawi, że nasz gość poczuje się wyjątkowo.

Przygotowanie mieszkania na wynajem krótkoterminowy przypomina nieco szykowanie się na wizytę gości. W obu przypadkach chcemy, żeby odwiedzający czuli się u nas komfortowo, bezpiecznie i przyjemnie. Żeby się nie nudzili. Żeby wszystko im się podobało i smakowało. Żeby chcieli nas ponownie zaszczycić swoją obecnością. I to właśnie powinno nam przyświecać przy przygotowywaniu apartamentu zarówno dla turystów, jak i klientów biznesowych.