Ile można zarobić na wynajmie krótkoterminowym w Warszawie?

Written by bookinghost on 23 marca 2023

Czy na wynajmie krótkoterminowym zarobię więcej?

Rynek wynajmu krótkoterminowego jest obecnie jednym z najczęściej podejmowanych tematów w aspekcie rynku nieruchomości. Mimo pandemii koronawirusa i chwilowego spowolnienia, szacuje się, że do 2030 roku, globalny rynek rósł będzie w skali roku aż o ponad 11%. W 2022 roku wartość rynku szacuje się na aż 110 miliardów dolarów. Co istotne – trend ten jest także wyjątkowo zauważalny nas Wisłą, gdzie coraz więcej osób decyduje się na budowanie swojej stabilności finansowej poprzez oferowania nieruchomości własnej na wynajem krótkoterminowy. 

W najmie długoterminowym, niewątpliwą zaletą jest stały dochód. Ale czy na pewno? Każdy z nas zapewne słyszał o kimś, kto miał trudności ze ściągalnością opłat wobec swoich najemców. Dlatego ów „stałość” w dużej mierze zależy od tego, czy jako właściciele nieruchomości trafimy na uczciwych i dobrych najemców. Należy także pamiętać o tym, że w najmie długoterminowym, jako właściciele realnie nie zarabiamy przez cały rok – w momencie zmiany lokatorów, proces pozyskania nowych potrafi trwać nawet 2 miesiące. 

W najmie krótkoterminowym, dużym plusem dla wielu właścicieli jest… wyższy dochód z najmu. Nie jest on stały w skali miesiąca, lecz uśredniając miesięczny przychód w skali roku, jest on znacznie wyższy od przychodu z tytułu najmu długoterminowego. W zależności od standardu wyposażenia oraz lokalizacji, różnice mogą sięgać nawet 30-40%!

O ile więcej w ciągu roku, zarobi mieszkanie w Warszawie na wynajmie krótkoterminowym?

Jaka jest największa zaleta najmu krótkoterminowego? Zdecydowanie jest to większy przychód niż w przypadku najmu długoterminowego. Jak to wygląda w praktyce? To, ile możemy zarobić na najmie krótkoterminowym zazwyczaj związane jest przede wszystkim z wielkością mieszkania oraz lokalizacją.

BH porównanie krótki vs długi termin-3

Co wpływa na stawki najmu krótkoterminowego?

Wśród specjalistów na rynku nieruchomości usłyszeć można złotą zasadę – trzech najważniejszych czynników, które należy rozważyć podczas podejmowania decyzji zakupowej o mieszkaniu – 1. Lokalizacja, 2. Lokalizacja, 3. Lokalizacja. Czy jednak jest ona najważniejsza w aspekcie najmu krótkoterminowego? Zespół analityków BookingHost przygotował na podstawie przeprowadzonej analizy listę najważniejszych czynników, które wpływają na cenę wynajmu: 

  1. Lokalizacja – odległość od centrum bądź ważnych obiektów (np. blisko dużych aren widowiskowych, centrów biznesowych). 
  2. Standard wykończenia – oczywiście każdy z nas lubi spędzać czas w wyjątkowym anturażu. W przypadku najmu krótkoterminowego, nasz klient “kupuje” oczami – dlatego ważny jest nie tylko wystrój wnętrza, ale też zadbanie o wysokiej jakości, profesjonalne zdjęcia, które uwypuklą cechy i elementy apartamentu, które go wyróżniają. Może być to przestronny taras z widokiem na park, bądź ergonomiczne miejsce do pracy – pamiętajmy, że wśród naszych klientów mogą być osoby podróżujące w celach turystycznych bądź służbowych, co znacznie wpływa na to, na co zwracają szczególną uwagę. 
  3. Termin- czy wiesz, że ceny wynajmu potrafią wzrosnąć nawet o ponad 200% w terminach, w których odbywają się koncerty gwiazd bądź duże wydarzenia sportowe? Dlatego tak ważne jest, by stale monitorować rynek, zarówno po stronie popytowej, jak i podażowej. W BookingHost korzystamy z unikatowych, inteligentnych algorytmów cenowych i zespołu analityków, którzy w czasie rzeczywistym reagują na zmiany rynkowe. Po to, by nasi właściciele mogli cieszyć się jak najwyższymi zarobkami.

Jak zarządzać stawkami najmu?

Większość właścicieli apartamentów, którzy wynajmują mieszkania we własnym zakresie, oferując je na serwisach rezerwacyjnych, takich jak booking.com, airbnb.com bądź expedia.com, stosuje stałe ceny wynajmu, rozgraniczając ceny w zależności od sezonu (sezon letni/sezon zimowy), dni tygodnia (dni powszednie/weekendy), czy świąt (np. Sylwester, majówka). Jednak czynników wpływających na cenę ofertową jest znacznie więcej. Jak więc możemy “nadążyć” nad zmianami rynkowymi? 

Są dwa rozwiązania: 

  • możemy codziennie sprawdzać dynamikę zmian cen rynkowych oraz tworzyć modele predykcyjne co do potencjalnych cen ofertowych w poszczególnych terminach; 

skorzystać z pomocy  BookingHost – i naszego wewnętrznego zespołu analitycznego, który codziennie skanuje ponad 4500 ogłoszeń na portalach rezerwacyjnych, dzięki czemu jesteśmy w stanie od razu reagować na zmianę popytu, dostosowując ceny tak, by nasi klienci zarabiali jak najwięcej.

Jakie korzyści ten rodzaj wynajmu przynosi w dłuższym horyzoncie czasu?

Jaki jest największy MIT dotyczący wynajmu krótkoterminowego? Jest to obawa przed większym niż w przypadku najmu długoterminowego zużyciem mieszkania. Jak jest naprawdę? Mieszkania będące pod zarządzaniem BookingHost są na bieżąco konserwowane, przy każdorazowej wizycie serwisu sprzątającego, mieszkanie przechodzi 78 punktową weryfikację. Efekt? Twoje mieszkanie sprzątane jest kilkukrotnie w ciągu tygodnia oraz znajduje się pod stałym monitoringiem personelu BookingHost. Dlaczego jest to dla nas tak ważne? Chcemy, by każdy klient wynajmujący apartament będący pod zarządzaniem BookingHost doświadczył pobytu na najwyższym poziomie, który nie odbiega od pięciogwiazdkowej obsługi hotelowej. 

Co ważne – jeśli zdecydujemy się na sprzedaż swojego apartamentu – potencjalny kupiec nabywa nie tyle samo mieszkanie, co gotowy pomysł na biznes! W przypadku osób szukających nieruchomości dla celów inwestycyjnych może być to dużym plusem, co sprawi, że nasze mieszkanie sprzedamy znacznie szybciej.

Jakie inne korzyści niesie ze sobą wynajem krótkoterminowy?

Co możesz jeszcze zyskać przekazując apartament na wynajem krótkoterminowy? Jest to na pewno możliwość korzystania z mieszkania w dowolnym terminie, kiedy tego potrzebujesz! Pracujesz za granicą, odwiedza Ciebie rodzina bądź znajomi? W przypadku wynajmu długoterminowego, w takiej sytuacji nie możesz skorzystać ze swojej nieruchomości.. W BookingHost możesz zarezerwować swój apartament w każdej chwili, na tyle, ile potrzebujesz! 

Jak zagwarantować rozliczenie z najemcą krótkoterminowym?

Tutaj z pomocą przychodzi opracowany przez BookingHost system weryfikacji najemców, który wykorzystując m.in. technologię SVG, pozwala na szybką proces akceptacji klienta, a co za tym idzie – gwarancję płatności po jego stronie.