Google Analytics – mieszkanie na wynajem krótkoterminowy

Written by Marta Pogorzelska-Gałach on 13 lipca 2018

Zapewne każdy właściciel nieruchomości na wynajem zadbał o stworzenie strony internetowej, eksponującej jej wszystkie mocne strony. Zapewne działa też w kierunku pozyskiwania ruchu na stronę,
w celu dotarcia do jak największej liczby potencjalnych klientów. Ale czy na pewno dba o to, by przyjrzeć się danym i analizować je z korzyścią dla swych biznesowych działań?

Google Analytics strony mieszkania na wynajem krótkoterminowy odkryje przed żądnym wiedzy i sukcesu właścicielem bogactwo danych, które właściwie wykorzystane, przyniosą same korzyści!

Poniżej prezentujemy absolutnie podstawowe wskaźniki z Google Analytics, które należy regularnie monitorować.

Odbiorcy

W tym miejscu dowiesz się podstawowych informacji, takich jak liczba użytkowników i sesji, średni czas spędzany na stronie, dane demograficzne oraz tego, z jakich urządzeń korzystają użytkownicy
do przeglądania stron www.

Użytkownicy i sesje

Sesja to okres, w którym użytkownik aktywnie korzysta z witryny. Jeżeli jest nieaktywny dłużej niż 30 minut, to kolejna aktywność, zarejestrowana po tym czasie będzie zliczana już na poczet nowej sesji. Warto pamiętać, że wszystkie dane o użytkowniku i jego zachowaniach w witrynie są powiązane właśnie z sesją.

Użytkownicy, to wskaźnik określający ile osób zainicjowało co najmniej jedną sesję w badanym okresie. Oznacza to, że jeden użytkownik mógł wykonać wiele sesji i te wskaźniki nie będą sobie równe.

Warto przyjrzeć się też danym dotyczącym nowych i powracających użytkowników. Im więcej użytkowników powracających, tym większa szansa na konwersję – mało kto przecież decyduje się na rezerwację od razu po pierwszym zetknięciu z apartamentem na wynajem wakacyjnym. Rosnąca liczba powracających użytkowników to więc zapowiedź potencjalnych zysków.

Ważnych danych dostarcza także wskaźnik średniego czasu trwania sesji i współczynnik odrzuceń – to mówi nam o tym, czy użytkownik uważa stronę naszego mieszkania na wynajem za interesującą i godną uwagi.

Ogromnie ważne są też wszystkie dane demograficzne i geograficzne, a także informacje o technologii – czyli z jakich urządzeń korzystają potencjalni gości oraz o ich zainteresowaniach, to jest  zachowaniu w sieci. To bezcenna skarbnica wiedzy do rzetelnego określenia grupy docelowej.

Pozyskiwanie

W tym miejscu dowiemy się przede wszystkim tego, skąd przychodzą do nas użytkownicy i czy nasze działania w sieci są efektywne.

Źródło/medium

Obserwując ten wskaźnik dowiemy się, skąd pozyskujemy ruch na naszej stronie. Źródło daje nam wiedzę
o miejscu, z którego użytkownik wszedł na naszą stronę. Mogą to być np. wyszukiwarki, np. Google lub social media, np. Facebook. Medium zaś to informacja o kategorii źródeł, takich jak np. bezpłatne wyniki wyszukiwania (organic) czy płatne wyniki wyszukiwania (cpc).

Witryny odsyłające

W tym raporcie zapoznamy się z dokładną listą witryn, z których nastąpiło wejście na naszą stronę.
Co więcej, możemy się tu przyjrzeć jak zachowywał się na naszej stronie użytkownik pozyskany z danej witryny. Jest to szczególnie przydatne, gdy korzystamy z reklam, np. w postaci artykułów sponsorowanych.
Na tej podstawie ocenimy, czy określona strona zapewnia nam wartościowy ruch.

AdWords

W tej zakładce monitorować można efekty naszych płatnych kampanii w Google, jeżeli takie prowadzimy.
Tu dowiemy się wszystkiego na temat skuteczności stawek oraz efektywności poszczególnych słów kluczowych w kampanii i fraz, które spowodowały wyświetlenie się naszej reklamy AdWords.

Zachowanie

Ten obszar pozwoli nam przyjrzeć się temu, jak zachowują się w naszej witrynie użytkownicy.

Zawartość witryny

Polecamy zaglądać w ten raport, aby dowiedzieć się, która z podstron witryny naszego mieszkania na wynajem krótkoterminowy cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Poznamy tu też listę podstron, przez które użytkownicy weszli do witryny. Warto też przyjrzeć się raportowi najczęściej wyszukiwanych na stronie haseł.

Niemożliwa do omówienia w jednym artykule jest złożoność tak rozbudowanego narzędzia do analityki internetowej jak Google Analytics. Nie jest też możliwe do opisania w tym miejscu, jak wiele szczegółowych
i rozbudowanych raportów można pozyskać za jego pomocą. W naszym tekście przedstawiliśmy absolutne minimum, którego stałe i regularne monitorowanie korzystnie wpłynie na efektywność działań w Internecie. W miarę zagłębiania się w dane dostępne w Google Analytics apetyt na wiedzę rośnie.
Wraz z doświadczeniem w analizie tych podstawowych raportów pojawi się z pewnością chęć eksplorowania dalszych obszarów danych.