Eko trendy w wynajmie apartementów

Written by Marta Pogorzelska-Gałach on 27 czerwca 2018

Żyjemy w czasach, gdy skupienie się na środowisku naturalnym nie jest jedynie domeną eko aktywistów, a sposobem na życie coraz większej liczby ludzi. Gdy ekologia przedarła się z niszy do mainstreamu. Segregowanie śmieci jest dla dużej części społeczeństwa czymś absolutnie normalnym, a takie trendy jak na przykład weganizm w żywieniu lub zero waste w zarządzaniu gospodarstwem domowym przestają zadziwiać.

Wychodząc naprzeciw gościom warto uwzględnić wszelkiego rodzaju nowe i starsze eko trendy, i jeśli nawet nie wprowadzić ich już jako standard mieszkania na wynajem, to poznać na tyle, by w miarę potrzeby dostosować swą ofertę do ich wymogów.

Segregacja śmieci

W Warszawie od 2014 roku obowiązuje nowy system odbioru odpadów komunalnych. W efekcie wprowadzonych procesów tylko 50% odpadów trafia na składowiska. Dla porównania – w starym systemie aż 90% śmieci lądowało na wysypiskach. Warto wiedzieć, że nasze działania w obszarze prawidłowej segregacji śmieci mają faktycznie znaczenie, bo aż połowa odpadów może zostać odzyskana! Na stronie Urzędu Miasta Stołecznego (https://czysta.um.warszawa.pl/jak-segregowac-odpady) można dowiedzieć się jak segregować śmieci, co dokładnie się z nimi dzieje potem, a także pobrać pomocne ulotki instruujące co gdzie wrzucać i wyposażyć w nie swoje mieszkania na wynajem.

Przy okazji warto wspomnieć o tym, że tkwiące w sceptykach przekonanie, jakoby po śmieci przyjeżdżała jedna śmieciarka, w której trzewiach wszystko i tak się miesza, nie jest prawdą. Jeśli po odbiór odpadów przyjeżdża jeden pojazd to najczęściej ma on oddzielne komory na różne typy śmieci lub przyjeżdżają dwie różne śmieciarki, w różnych terminach.

Segregacja śmieci to już nawet nie jest eko trend, to zwyczajnie zdrowy rozsądek.

Zużycie wody – baterie czasowe

Przyznajemy, goście nie przepadają szczególnie za tym rozwiązaniem. Z rozmów z klientami wiemy, że niektórym baterie czasowe kojarzą się z publicznymi toaletami i tanimi hostelami. Można jednak przypuszczać, że w przyszłości ten eko trend na stałe zagości w naszej branży. Zwłaszcza jeśli coraz częściej będzie się słyszało o takich katastrofach ekologicznych jak tak ta w Kapsztadzie, gdzie kończące się zapasy wody wymusiły na władzach regionu wprowadzenie restrykcyjnych zasad korzystania z niej, a widmo jej całkowitego braku poważnie groziło mieszkańcom. Być może na nieprzychylnie nastawionych do takich rozwiązań gości pozytywnie wpłynie zakomunikowana już na wstępie przyświecająca nam dbałość o środowisko. Co więcej, niewykluczone, że taka innowacja może zaowocować dotarciem do tych klientów, dla których ekologia jest szczególnie ważna, a informacja o zastosowanych proekologicznych rozwiązaniach zadecyduje o wyborze właśnie naszego apartamentu na wynajem.

Czujniki sterujące światłem i oświetlenie ledowe

Podobnie jak w przypadku łazienkowych baterii czasowych, tak i wszelkiego rodzaju czujniki sterujące światłem mogą być w pierwszej chwili niechętnie odebrane przez gości. Takie rozwiązanie może sprawić, że gość będzie podejrzewał nas o skąpstwo, a nie ekologiczne myślenie. Ale i w tym przypadku warto zaznaczyć na dzień dobry, że w naszym obiekcie stosujemy rozwiązania przyczyniające się do ochrony środowiska i jako jeden z przykładów wymienić system czujników sterujących światłem. Co więcej, w ostatecznym rozrachunku jest to wygoda dla klientów, którzy nie muszą już pamiętać, aby wyłączyć na noc oświetlenie w mało uczęszczanym korytarzu czy na klatce schodowej.

Przy okazji światła warto wspomnieć o korzyściach płynących z wymiany żarówek na ledowe. Mniejsze zużycie prądu = mniejsze rachunki. Same korzyści!

Rezygnacja z plastiku

Dziś trudno nam wyobrazić sobie świat bez jednorazowych plastikowych naczyń, opakowań czy foliowych torebek. A przecież jeszcze w latach 80-tych nawet mięso czy ryby pakowano w papier! Nie jesteśmy orędownikami powrotu do filozofii tamtej dekady, ale coraz częstsze doniesienia o tragicznym stanie mórz i oceanów, w których już niedługo częściej będzie można trafić na plastikową słomkę do napojów lub foliową torebkę niż na żywe stworzenie, przyprawiają nas o dreszcze. Jako właściciel apartamentu warto zrobić przegląd w kuchni mieszkania na wynajem i jeżeli uda się zrezygnować chociażby ze wspomnianych już plastikowych słomek czy jednorazowych kubeczków, to będzie to kolejne małe zwycięstwo.

Eko kosmetyki

Jeżeli jako właściciel apartamentu w cenie usługi oferujemy także kosmetyki, to szanując ekologię należy bezwzględnie zwrócić uwagę na to, czy są one przyjazne naturze. Pisząc to mamy na myśli wszelkiego rodzaju oznakowania, jak np., informujące o braku testów na zwierzętach czy wykorzystaniu naturalnych składników z upraw ekologicznych. Miłym akcentem dla wszystkich zwolenników ekologicznego stylu życia będzie także zwrócenie uwagi na surowiec, z jakiego zostało wykonane opakowanie. Najlepiej kupować kosmetyki albo w dużych opakowaniach zbiorczych lub gdy tylko jest to możliwe – w szkle.

Zero waste

Ostatnio wśród nowinek ekologicznych coraz większą popularność zyskuje filozofia, czy też może styl życia, określany mianem zero waste. Ten eko trend to mówiąc w skrócie dążenie do redukcji ilości produkowanych przez nas każdego dnia odpadów w myśl zasady „reuse, reduce, recycle”. W praktyce można uznać, że chodzi raczej o less waste, niż totalne zero, bo nawet prekursorce trendu, Bei Johnson udało się zejść nie do zera, a do litrowego słoja śmieci na rok. Warto jednak przybliżyć ten eko-trend, gdy mowa o ekologii, gdyż tony zalegających śmieci są problemem, na które ludzkość zdaje się nie mieć dobrego pomysłu. Jeśli wynajmujemy dom lub segment z ogródkiem – wtedy warto pomyśleć, czy da się wygospodarować miejsce na kompostownik. Być może jest to rozwiązanie, które jesteśmy w stanie bez większych problemów wprowadzić w naszej nieruchomości na wynajem.

Ekologia dziś to już nawet nie trend. To konieczność. To nie fanaberia, a obowiązek nas wszystkich. Wielu gości, którzy to rozumieją z pewnością doceni nasze starania i chętnie się zastosuje do eko zaleceń. A co więcej, jako ekologicznie zaangażowany właściciel nieruchomości na wynajem możemy wygrać z konkurencją, gdyż może to być czynnik decydujący o wyborze właśnie naszego apartamentu, jako pozytywnie go wyróżniający.