Dzieci w mieszkaniu wakacyjnym: 5 rad jak ucieszyć podróżujących z maluchami

Written by Marta Pogorzelska-Gałach on 29 czerwca 2018

Rodziny z dziećmi to bodaj najbardziej wymagająca grupa klientów. Ich oczekiwania dotyczą tak wielu aspektów, że właściwie przygotować apartament wakacyjny na ich przyjazd to nie lada wyzwanie. Kluczem do sukcesu jest przewidzenie wszystkich sytuacji, z jakimi na wyjazdach muszą radzić sobie rodzice.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo gości apartamentu wakacyjnego jest zawsze na pierwszym miejscu. Jednak w przypadku małych dzieci każda drobnostka powinna być rozpatrywana pod tym kątem. Począwszy od mebli, których normalne użytkowanie nie grozi wypadkiem, a dziecięce harce owszem, przez choćby lekko poluzowane gniazdka czy wiszące kable, na niezabezpieczonych oknach i balkonach kończąc. Jednym słowem, oceniając swoje mieszkanie na wynajem krótkoterminowy pod kątem przyjęcia rodzin z dziećmi, puśćmy wodze naszej fantazji i wyobraźmy sobie wszelkie zabawy, które mogą się tu skończyć źle. Dzieci w mieszkaniu wakacyjnym powinny czuć się bezpiecznie, ale i swobodnie.

W czasie deszczu dzieci się nudzą

Niestety, nie tylko w czasie deszczu. Dzieci potrafią się znudzić bardzo szybko – gdy rodzice szykują śniadanie, przygotowują trasę zwiedzania czy relaksują się wieczorem. Nuda nie jest zatem dla nich stanem zaskakująco nowym, z którym będą miały do czynienia tylko w wakacyjnym apartamencie. Ale ich rodzice, którzy bądź co bądź przyjechali właśnie na urlop, mogą ciężko odchorować dziecięce marudzenie na brak zajęć.

Aby temu zapobiec polecamy zaopatrzyć apartament wakacyjny w blok z kredkami, parę planszówek, klocki, kilka autek czy lalek. Dzieci w mieszkaniu wakacyjnym muszą zwyczajnie mieć co robić. Warto też zadbać o to, by w ofercie telewizji kablowej były stacje z bajkami dla dzieci, a łącze internetowe dało radę online’owym grom i serwisom streamingowym. Zarówno dzieci, jak i rodzice będą zachwyceni.

Przez żołądek do serca

Zadowolone dzieci to zadowoleni rodzice. A nic tak nie wpływa na ogólną satysfakcję, jak dobre pierwsze wrażenie. Dlatego wraz ze spersonalizowanym listem powitalnym, w którym warto wspomnieć również o atrakcjach, jakie mieszkanie wakacyjne oferuje najmłodszym, polecamy zostawić słodki upominek – czekoladki, lizaki lub jako alternatywa – suszone owoce i orzechy, na wypadek, gdyby rodzice nie byli zwolennikami częstowania ich dzieci słodyczami.

Dobrze zaprojektowane

Mieszkanie wakacyjne przyjazne dzieciom, to najczęściej takie, które zostało od razu zaprojektowane z myślą o najmłodszych. Włączniki światła na odpowiedniej wysokości, sanitariaty wygodne zarówno dla dużych, jak i małych gości, to elementy, które trzeba uwzględnić już na etapie wykańczania wnętrza. Przy aranżacji przestrzeni zwłaszcza w małych jednopokojowych mieszkaniach warto zapewnić taki kącik do spania, aby popołudniowa drzemka czy wczesne pójście spać nie paraliżowało życia pozostałych gości.

Mówiąc o pracach wykończeniowych należy też wspomnieć o korzyściach z wyboru odpornych na ścieranie, plamoodpornych farb. Niekiedy małe rączki zostawiają na ścianach mieszkania pamiątki – nie ma konieczności odmalowywania, gdy można coś po prostu zetrzeć.

Specjalnie dla dzieci

Jeśli nie chcemy być zaskoczeni prośbami rodziców z małymi dziećmi, to korzystnie jest zapewnić pewne podstawowe meble i elementy wyposażenie, niezbędne w podróży z najmłodszymi, a ciężkie do przywiezienia przez gości. Mowa o krzesełku do karmienia i łóżeczku turystycznym. Oba meble występują w opcjach składanych, łatwych do przechowywania, więc ich posiadanie nie zagraci mieszkania w razie, gdy nie będą potrzebne. Mieszkanie wakacyjne przyjazne dzieciom obowiązkowo powinno być w nie wyposażone. W większych mieszkaniach czy domach na wynajem dobrym pomysłem jest zaoferowanie elektronicznej niani – to z pewnością ucieszy rodziców najmłodszych maluchów. Podobnie jak podgrzewacz do butelek czy blender. Sprzęty te, kupione chociażby jako używane, nie powinny nadszarpnąć zbytnio budżetu urządzającego mieszkanie na wynajem wakacyjny. Do łazienki polecamy maty antypoślizgowe pod prysznic i do wanny.

Z nieco innej beczki, ale z pozoru tak błaha sprawa jaką jest dobór zasłon w pokoju, gdzie spać będą małe dzieci, potrafi zaburzyć odpoczynek nastawionych na relaks urlopowiczów. Warto sprawdzić, czy zasłony lub rolety przepuszczają światło, bo poranne słońce, wstające latem już koło 4 godziny, może obudzić dzieci nieprzyzwyczajone jeszcze do nowego miejsca.

Dzieci w mieszkaniu wakacyjnym bywają wyzwaniem dla niewłaściwie przygotowanych i niewystarczająco przewidujących gospodarzy. Ale trzeba pamiętać, że rodzice z dziećmi to jednocześnie bardzo lojalni i chętnie powracający klienci, ponieważ są oni najmniej skłonni do eksperymentów i podróży w nieznane. Zadowoleni z pobytu z pewnością wrócą przy następnej okazji. Warto zainwestować w tę potencjalnie długotrwałą więź.