Czy wynajem krótkoterminowy się opłaca?

Written by bookinghost on 24 kwietnia 2023

Jeszcze kilka lat temu na hasło: “najem krótkoterminowy”, większość osób reagowała ze zdziwieniem bądź awersją, stawiając go w opozycji do “bezpiecznego” i “znanego” najmu długoterminowego. Jednakże w związku ze znacznym wzrostem rynku najmu krótkoterminowego (do 2030 roku przewidywany jest średnioroczny wzrost o 12% w skali roku) – zarabianie na najmie krótkoterminowym z formy ciekawostki stało się realnym sposobem na zarządzanie swoją nieruchomością w taki sposób, by zarabiać więcej i czerpać jeszcze więcej korzyści z posiadania własnej nieruchomości.

Koszty w najmie krótkoterminowym – co bardziej się opłaca? 

Rozważając wynajem krótkoterminowy apartamentu należy wziąć pod uwagę dwa główne czynniki – koszty oraz….koszt alternatywny w formie poświęconego przez nas czasu. Oczywiście, zarządzając apartamentem we własnym zakresie możemy zatrudnić osobę do pomocy, jednak jej także trzeba zapłacić. W ramach porównania przyjęliśmy godzinową stawkę wynoszącą 40 zł. 

Należy jednak pamiętać, że wiele rozwiązań poprawiających funkcjonowanie apartamentu oraz zwiększających przychody są dla właścicieli indywidualnych po prostu… niedostępne – z racji na wysoki koszt bądź braku odpowiedniej skali działania. Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty i różnice w zarządzaniu najmem we własnym zakresie a we współpracy w BookingHost. 

Po pierwsze – przygotowanie mieszkania, w tym sesja zdjęciowa i przygotowanie ofert. Są to koszty jednorazowe, dlatego nie zostaną wliczone w kalkulację, jednak warto o nich pamiętać. Obecnie profesjonalna sesja zdjęciowa to koszt minimum 500 zł, w BookingHost zespół fotografów wykona atrakcyjne zdjęcia bez żadnych kosztów po Twojej stronie! 

Po drugie – przychody. Dzięki opracowanym przez zespół BookingHost narzędziom do pozyskiwiania i analizy danych rynkowych, jesteśmy w stanie w czasie rzeczywistym dopasować odpowiednią politykę cenową do zmieniającej się sytuacji na rynku. Efekt? Przy kawalerce na Żoliborzu, mieszczącej się na  ul. Krasińskiego, po przekazaniu mieszkania w ręce BookingHost, miesięczny przychód wzrósł z 5 000 zł aż do 5 900 zł! co daje wzrost przychodów aż o 18%. 

Po trzecie- kontakt z gośćmi oraz obsługa ogłoszeń na portalach rezerwacyjnych.. Przy założeniu stawki godzinowej, wynoszącej 40 zł i średnio miesięcznemu nakładowi pracy w związku z obsługą gości w wymiarze 30 godzin, dzięki przekazaniu apartamentu pod zarządzanie BookingHost oszczędzasz aż 1200 zł miesięcznie! Check-in i check-out, zarządzanie konserwacją i naprawą usterek to kolejne 14 godzin pracy i 560 zł miesięcznie. 

Po czwarte – sprzątanie i usługa prania pościeli. Średni koszt prania pościeli i magla to 15 zł za kg. W BookingHost z racji na ponad 500 mieszkań w zarządzaniu, średni koszt prania jest znacznie niższy. To samo tyczy się sprzątania. Nasz zespół sprzątający liczy kilkanaście osób, na stałe zatrudnionych w naszej firmie, dlatego jednostkowy koszt sprzątania jest znacznie niższy. 

Efekt? Twój miesięczny dochód, przy zarządzaniu apartamentem we własnym zakresie to 3 180 zł, zaś przy współpracy z BookingHost – 4 720 zł. Czyli aż 48% wyższy dochód (przy 20% prowizji BookingHost za obsługę apartamentu). 

Wyższe dochody, więcej czasu na realizację własnych pasji i celów…  Dołącz do ponad 2000 zadowolonych właścicieli, którzy zaufali BookingHost!

Fakty czy mity? – wynajem krótkoterminowy

1. Mieszkanie w wynajmie krótkoterminowym bardziej się niszczy – MIT

Jeden z najczęstszych mitów dotyczących zarządzaniem mieszkaniem na najem krótkoterminowy, to jego zwiększona eksploatacja. W BookingHost po każdym pobycie, apartamenty są dokładnie sprzątane, przechodząc 78 punktową weryfikację. Efekt? Twój apartament sprzątany jest średnio 3 razy w tygodniu, zachowując najwyższy, hotelowy standard czystości. Znalezienie najemcy, który będzie tak dbał o nieruchomość jest praktycznie… niemożliwe. 

2. Mieszkanie w wynajmie krótkoterminowym bardziej się niszczy – MIT

W zależności od miasta oraz jego charakteru (miejscowość wakacyjna/centrum biznesowe) podczas wynajmowania apartamentu krótkoterminowo zauważyć można sezonowość i różnice w miesięcznym przychodzie. Należy jednak pamiętać, że występują zarówno miesiące, w których zarabiamy mniej niż w najmie długoterminowym, jak i te, w których nasze zarobki znacznie przewyższają średnie zarobki z tytułu czynszu w najmie długoterminowym. Dlatego rekomendujemy analizę opłacalności w skali roku – dzięki temu zobaczysz, ile realnie średniomiesięcznie jesteś w stanie zarobić. Ważne! Podczas wynajmu długoterminowego średni czas, w którym realnie czerpiemy zyski z najmu, przy założeniu umowy na 12 miesięcy to 10-11 miesięcy (znalezienie nowych najemców średnio zajmuje od 30 do 45 dni). 

Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, uzupełniając to także o czas i nasze zaangażowanie w proces znalezienia nowego najemcy, koszt odświeżenia mieszkania i jego sprzątania – współpraca przy wynajmie krótkoterminowym z partnerem takim jak BookingHost nie dość, że oszczędza nam czas – daje realnie wyższą stopę zwrotu z inwestycji a co za tym idzie większą satysfakcję i możliwości! 

3. Współpraca z zarządcą = mniejsze zarobki – MIT

Jedną z głównych przewag konkurencyjnych na rynku marki BookingHost jest dynamiczne dostosowywanie cen. Nasz zespół analityków i informatyków opracował narzędzia, które w czasie rzeczywistym, codziennie skanują ponad 4500 ofert noclegów, badając obłożenie, popyt i podaż. Rekomendują one optymalne ceny, które zwiększają Twój zarobek. Efekt? BookingHost pobierając opłatę w wysokości 20% od przychodu, dzięki dostosowywaniu cen i ciągłej analizie rynku, generuje w Twoim apartamencie znacznie wyższe zyski o ponad 20%. Dlatego Ty, jako właściciel dostajesz kompleksową obsługę apartamentu, sprzątanie, naprawy usterek, kontakt z gośćmi oraz zarządzanie ofertą… tak naprawdę za darmo… Dodatkowo zarabiając więcej! 

Jeśli jesteś indywidualnym właścicielem apartamentu, dynamiczne zarządzanie cenami jest praktycznie…. niewykonalne. W naszej firmie, dzięki odpowiedniej skali działania, pracę tę wykonuje codziennie 10 osobowy, dedykowany zespół, co przekłada się na znacznie wyższe zarobki każdego z właścicieli. To zarazem sprawia, że właściciele polecają sobie nawzajem nasze usługi, a nasza baza właścicieli liczy już ponad 2000 osób, które rozszerzając swoje portfolio nieruchomości zazwyczaj decydują się zarówno na najem krótkoterminowy, jak i współpracę z BookingHost! 

Koszty i podatki najmu krótkoterminowego

Forma opodatkowania najmu krótkoterminowego zależy od tego, czy przekazujesz swoją nieruchomość jako osoba fizyczna czy firma. W rozumieniu przepisów, jeśli najem mieszkania ma charakter okazjonalny to najem ten stanowi źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT (tzw. najem prywatny). Przychody z tego najmu są opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5% (przychody do 100 tys. zł rocznie) lub wg stawki 12,5% (od nadwyżki powyżej 100 tys. zł rocznie).

W przypadku, jeśli powierzasz nam swój apartament jako firma – tutaj należy pamiętać o wprowadzeniu odpowiedniego wpisu PKD. Stawka opodatkowania zależy od formy prowadzenia działalności i sposobu w jakim rozliczasz się z fiskusem. 

Czy moje mieszkanie nadaje się na najem krótkoterminowy?

Jest to bardzo częste pytanie, które pojawia się podczas rozmów z klientami. Należy pamiętać, że osoby wynajmujące mieszkanie na krótki termin, kierują się różnymi czynnikami przy podejmowaniu decyzji zakupowej – często liczy się lokalizacja (w szczególności podczas podróży służbowych), czasami jednak ważniejsze jest jego wyposażenie i udogodnienia. Jedno jest pewne – z każdego mieszkania można wydobyć coś ciekawego, nadać mu unikalny charakter i wydźwięk. 

Tutaj z pomocą przychodzi zespół BookingHost, w którym znajdują się specjaliści w zakresie home staging’u, którzy doskonale wiedzą jak w efektywny sposób “podrasować” apartament tak, by zwiększyć jego atrakcyjność. 

Do wynajmu krótkoterminowego nadają się zarówno kawalerki, jak i mieszkania wielopokojowe. 

Ile czasu trwa obsługa najmu krótkoterminowego

Od zgłoszenia mieszkania i podpisania umowy do wizyty pierwszych gości w apartamencie zazwyczaj mija tylko 14 dni roboczych! Co robimy w tym czasie? Po oględzinach mieszkania i sprawdzeniu wyposażenia, wraz z właścicielem uzupełniamy je, by zapewnić przyszłym gościom najwyższy komfort pobytu. Następnie nasi fotografowie wykonują profesjonalną sesję zdjęciową, a zespół do spraw wdrożenia opracowuje atrakcyjny opis apartamentu wraz ze wskazaniem jego największych zalet, które przyciągną uwagę gości. 

Kolejnym krokiem jest stworzenie oferty na najbardziej znanych portalach rezerwacyjnych, takich jak (m.in. booking.com oraz airbnb.com) oraz wdrożenie właściciela do stworzonego przez zespół BookingHost Panelu Właściciela (oprogramowanie własne), w którym bez problemu, z każdego miejsca na świecie możesz w dowolnym momencie sprawdzić najważniejsze informacje na temat Twojego apartamentu, takie jak: obłożenie, aktualne ceny, dokumentację techniczną i fotograficzną stanu mieszkania. Możesz także w dowolnym momencie zarezerwować mieszkanie dla własnych potrzeb!

Chcesz wiedzieć, ile czasu oszczędzasz już po wdrożeniu mieszkania, kiedy zaczynasz zarabiać? Poniżej znajdziesz przykładową estymację: 

Obsługa gości: 

Check in/Check out gościa: 55 minut (+ dojazd) /pobyt

Średni czas obsługi gościa (korespondencja mailowa/telefoniczna): 35 minut/pobyt

Pranie pościeli/sprzątanie: 80 minut/pobyt

Przy liczbie 15 rezerwacji miesięcznie to ponad 42 godziny, które możesz spędzić na rozwijaniu nowej pasji bądź kontakcie z bliskimi. 

Ponadto warto pamiętać o zadaniach, które nasi specjaliści wykonują za Ciebie, a które trudne są do wdrożenia we własnym zakresie. Jest to m.in. dynamiczne dostosowanie cen, gdzie nasz zespół analityków codziennie analizuje ponad 4500 ogłoszeń w całej Warszawie! Część klientów, która dołączyła do BookingHost wskazuje to jako jedną z większych zalet, podkreślając często, iż próba “analizy rynkowej w czasie rzeczywistym” i opracowanie dopasowanej do niej strategii cenowej, nie tylko była czasochłonna, ale także bardzo problematyczna. 

W BookingHost oddajesz swój apartament w ręce specjalistów, którzy kompleksowo opiekują się nieruchomością, oszczędzając Twój czas, zwiększając poziom oferowanych dla gości usług i co najważniejsze – generując Tobie wyższe dochody! 

Czy wynajem krótkoterminowy się opłaca? 

Po przeczytaniu tego artykułu, odpowiedź na to pytanie powinna być dla Ciebie prosta!