Czas to pieniądz: bądź realistą w kwestii czasu spędzonego na zarządzaniu apartamentem na wynajem krótkoterminowy

Written by bookinghost on 4 maja 2019

Przeznaczenie nieruchomości inwestycyjnej na wynajem wakacyjny może wydawać się łatwym sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy, ale zanim się na to zdecydujesz, koniecznie zastanów się, ile z Twojego życia pochłonie zarządzanie takim apartamentem.

Czekanie na przekazanie kluczy spóźnionym gościom. Odpowiadanie każdego dnia na dziesiątki e-maili od potencjalnych gości. Mycie łazienki. Odkurzanie dywanów. Czy nawet zapewnienie wynajętym osobom sprzątającym możliwości wejścia do mieszkania w odpowiednim czasie. Remonty. Monitorowanie opinii. Lista Twoich obowiązków jako gospodarza, właściciela mieszkania na wynajem jest nieskończona. Wielu nowych w interesie właścicieli od razu wystawia swoją nieruchomość w serwisach rezerwacyjnych, zanim naprawdę zastanawia się nad zobowiązaniem, jakie podejmują, gdy decydują się na wynajem krótkoterminowy.

Ile zajmuje to czasu?

W zależności od rodzaju apartamentu wakacyjnego, możesz spędzać około 2-3 godzin dziennie na zarządzaniu nieruchomością, przy czym w dni, w które spodziewasz się nowych gości może to być nawet od 5 do 8 godzin. Co trwa tak długo? Oto kilka rzeczy, które przy wynajmie krótkoterminowym pochłaniają cenne godziny Twojej doby…

Komunikacja z gośćmi: większość serwisów rezerwacyjnych oczekuje, że odpowiesz na e-maile od gości w określonym czasie – zazwyczaj w ciągu kilku godzin, zdecydowanie nie więcej niż w 24 godziny. W zależności od ustawień profilu prawdopodobnie otrzymasz e-maile od podróżnych z pytaniami dotyczącymi wynajmu wakacyjnego, standardu mieszkania, warunków dotyczących anulacji czy zmian w wyjątkowych okolicznościach, dokładnej lokalizacji, itp. Po dokonaniu rezerwacji pojawia się również potrzeba wymiany wiadomości – wówczas padają pytania o godziny zameldowania czy o porady jak najlepiej dotrzeć. Jeśli planujesz przyjmować kilka grup gości w każdym tygodniu, przekonasz się, jak bardzo taka komunikacja może być przytłaczająca.

Czyszczenie: Nawet jeśli zdecydujesz się zatrudnić personel sprzątający, aby zaoszczędzić sobie kilku godzin na sprzątanie, szorowanie, odkurzanie – nadal będziesz musiał zarezerwować czas by wpuścić ekipę sprzątającą do mieszkania, dać im wskazówki, co należy zrobić, dostarczyć potrzebne im środki czystości, a wreszcie pilnować rozliczeń z tymi usługodawcami. Jeśli zaś masz pomysł, że będziesz sprzątał apartament samodzielnie, musisz być przygotowany na to, że goście mają bardzo wysokie standardy czystości, a swym niezadowoleniem czy rozczarowaniem chętnie dzielą się na portalu rezerwacyjnym umieszczając tam negatywną opinię.

Check-in/out: Może nie wydaje Ci się to na pierwszy rzut oka kłopotliwe, ale musisz pamiętać, że nie wszyscy goście przyjeżdżają o zapowiedzianej godzinie. Niektórzy dzwonią kilka razy, prosząc o dodatkowe wskazówki. Inni nie będą w stanie otworzyć przesłanej im mapki dojazdu. Zameldowanie gości potrafi zająć naprawdę dużo czasu.

Reagowanie na problemy i usterki: Nawet najbardziej doświadczeni gospodarze zostają niekiedy wezwani przez gości w związku z problemami, które pojawiają się podczas ich pobytu – od zepsutych kranów, po zgubione klucze lub hałaśliwych sąsiadów. W zasadzie musisz być gotów na podporządkowanie swojego życia pod gości Twojego mieszkania wakacyjnego. Oznacza to, że gdy odrabiasz lekcje ze swoim dzieckiem lub wybierasz się właśnie na imprezę, Twój gość może Cię wezwać w potrzebie.

Istnieją owszem sposoby, aby ułatwić Ci jako gospodarzowi, życie. Na przykład poprzez automatyzację komunikacji online, na przykład za pomocą odpowiedzi automatycznych. Czy choćby dzieląc się obowiązkami z ewentualnym wspólnikiem.

Profesjonalna pomoc

Jeśli jednak zdecydowanie chcesz uniknąć stania się niewolnikiem swojego własnego mieszkania na wynajem krótkoterminowy, warto zastanowić się nad profesjonalną firmą zarządzającą, taką jak BookingHost, która może pomóc w kompleksowym zarządzaniu Twoją nieruchomością, umożliwiając Ci tym samym spędzenie więcej czasu na rzeczy, które lubisz, z ludźmi, których kochasz.