10 błędów w wynajmie krótkoterminowym
Jak w każdej branży, na nowicjuszy czeka sporo wyzwań, z którymi muszą się zmierzyć. Nie wszystkim udaje się od razu podejmować właściwe kroki i nie zrobić żadnych błędów. Konsekwencje tego mogą być różne – od spadków na liście wyszukiwania ofert po nawet całkowite usunięcie prezentacji oferty z serwisów rezerwacyjnych w poważniejszych przypadkach. Aby ułatwić Ci nieco życie, stworzyliśmy listę najczęściej popełnianych błędów w wynajmie krótkoterminowym
1. Złej jakości zdjęcia
Jak w każdej branży, na nowicjuszy czeka sporo wyzwań, z którymi muszą się zmierzyć. Nie wszystkim udaje się od razu podejmować właściwe kroki i nie zrobić żadnych błędów. Konsekwencje tego mogą być różne – od spadków na liście wyszukiwania ofert po nawet całkowite usunięcie prezentacji oferty z serwisów rezerwacyjnych w poważniejszych przypadkach. Aby ułatwić Ci nieco życie, stworzyliśmy listę najczęściej popełnianych błędów w wynajmie krótkoterminowym.
2. Stała wysokość cen
Może się wydawać, że to bardzo wygodny pomysł, aby ustawić jedną stawkę na cały rok, ale uwierz nam, zdecydowanie lepiej sprawdzi się tu podejście elastyczne, uwzględniające wysoki i niski sezon, a nawet daty konkretnych popularnych eventów w Twoim mieście. Także wszelkiego rodzaju święta czy długie weekendy to okazja, aby zmienić cenę i tym samym zarobić więcej. Nie bój się zmieniania stawek. Zawsze miej też oko na swoją konkurencję.
3. Opis mijający się. Z prawdą
Niekiedy faktycznie kusi, aby coś w opisie apartamentu na wynajem „podkoloryzować”. W krótkiej perspektywie może i przyczyni się to do zwiększenia liczby rezerwacji, ale finalnie poskutkuje to jedynie złymi opiniami i spadkiem zainteresowania Twoją ofertą. Bądź zawsze szczery, nie pisz nic, co mija się z prawdą. Nie pisz, że apartament znajduje się w centrum, gdy dojazd do niego zajmuje godzinę. Zachęcamy natomiast do tworzenia oryginalnego, kreatywnego opisu, bo to zawsze przykuwa uwagę.
4. Brak wyczucia w kontaktach z gościem
Podróżni wybierają nocleg w apartamencie na wynajem zamiast hotelu, ponieważ najczęściej zależy im na autentycznym doświadczeniu. Chcą zakosztować prawdziwej atmosfery miasta i poczuć się prawie jak jego mieszkańcy. Dlatego z pewnością docenią Twoje zaangażowanie i chęć przekazania porad odnośnie zwiedzania. Jeśli jednak przekroczysz cienką granicę i co kilka godzin będziesz do nich pukać z kolejnymi mapami lub przewodnikami, to nie spodziewaj się wdzięczności. Musisz po prostu wyczuć, jak wiele kontaktu z Twojej strony oczekuje gość.
5. Brak sprawnej komunikacji z gośćmi
Odpowiadanie na e-maile gości szybko i rzeczowo to absolutnie kluczowa sprawa. To nieprawdopodobne, jak wielu właścicieli zaniedbuje tę kwestię. Może to prowadzić do wielu komplikacji, nieporozumień,a w efekcie nawet do negatywnych opinii. Dlatego mocno zalecamy przyłożyć odpowiednią wagę do komunikacji – zwłaszcza w kwestii wskazówek odnośnie dojazdu.
6. Przesada w aranżacji wnętrz
Nie każdy z nas urodził się ze zmysłem dekoratorskim. Łatwo można w tym temacie przesadzić. Goście raczej nie czują się dobrze w mocno charakterystycznych, przeładowanych bibelotami wnętrzach. Bardziej cenią sobie po prostu neutralny wystrój z funkcjonalnym wyposażeniem. Dlatego jeśli czujesz, że Twój apartament wymaga rearanżacji, a nie masz ku temu szczególnych uzdolnień, lepiej zdaj się na profesjonalistów.
7. Zakładanie, że znasz swoich gości
Możesz się zwyczajnie przeliczyć. Nie zakładaj, że Twoi goście będą na pewno traktować Twoje mieszkanie jak swoje własne, nie zakładaj, że domyślają się, jakich zasad powinni przestrzegać, nie zakładaj wreszcie, że znają świetnie angielski. Musisz zawsze być jak najbardziej precyzyjny w formułowaniu swoich oczekiwań względem gości i musisz robić to tak, aby uniknąć ryzyka jakiejkolwiek nieścisłości.
8. Nie przykładanie wagi do pytań i próśb gości
Jedna rzecz jest na 100% pewna. Jeśli zignorujesz wiadomość od gościa lub zbyt długo każesz mu czekać na odpowiedź, to z pewnością mu się to nie spodoba. Nawet najbłahsze pytania, jak to o najwygodniejszy sposób dotarcia do apartamentu, czy te bardziej wymagające prośby o naprawienie jakiejś usterki – nieistotne czy wszystkie sposoby dotarcia opisałeś w pierwszej wiadomości, a usterki zwyczajnie nie da się szybko naprawić, bo jest święto – nie mogą pozostać bez odpowiedzi. Twoi goście muszą czuć, że ich wygoda, bezpieczeństwo i komfort są najważniejsze.
9. Pozwalanie, by Twoje ego wzięło górę
Co jeśli mimo Twoich najszczerszych starań i jasno sprecyzowanych wzajemnych oczekiwań, gość wyjeżdża od Ciebie niezadowolony? Lub jeśli zwyczajnie z jakichś względów nie popisałeś się jako gospodarz? Jedyna słuszna reakcja to… przełknięcie dumy i przeproszenie. Niestety, nawet jeśli wydaje Ci się, że Twój gość zachowuje się nieracjonalnie. Większość sytuacji spornych można bardzo łatwo rozwiązać w sposób zadowalający dla obu stron. Najważniejsze, to nie dopuścić do sytuacji, w której konflikt zaczyna narastać, a Twój gość wyjeżdża wściekły lub mocno rozczarowany.
10. Spoczęcie na laurach
Wyobraźmy sobie taką sytuację. Twój apartament na wynajem krótkoterminowy to absolutny sukces. Masz full rezerwacji na sześć miesięcy wprzód i same pozytywne opinie. Pojawić się może wówczas pokusa, aby nieco odpuścić, zluzować. Ale nie możesz sobie na to pozwolić. To zbyt dynamiczny biznes, aby można było spuścić go choćby na chwilę z oczu. Mimo sukcesów, wciąż musisz obserwować rynek, monitorować konkurencję i rejestrować wszelkie zmiany, które mogą przełożyć się na Twój interes. Tak samo wciąż musisz pilnować, aby standard Twojego apartamentu utrzymywał się stale na takim poziomie, na jaki ocenili go goście, aby kolejni nie byli rozczarowani i zawiedzeni. Po prostu, w tym biznesie nie ma czasu na puszczenie wioseł.
Jeśli czujesz, że powyższe zalecenia przerastają Twoje możliwości, skontaktuj się z BookingHost. Chętnie pomożemy w zarządzaniu Twoim biznesem, tak abyś Ty mógł jedynie liczyć zyski.